Kurzajka – przypadłość, która może wywołać epidemię

kurzajka na palcu

To był jeden z piękniejszych dni tegorocznej wiosny. W domu Bożeny trwały właśnie ostatnie przygotowania do weekendowego wyjazdu – wspólnie z mężem postanowili zabrać córkę do pobliskiego lunaparku. 7-letnia Maja była tak podekscytowana czekającą ją zabawą, że od kilku dni mówiła tylko o karuzelach, kolejkach górskich, trampolinach i huśtawkach.

Kilka minut przed wyjazdem stało się jednak coś bardzo dziwnego – nagle Maja zaczęła utykać na jedną nogę. Zaniepokojona Bożena postanowiła to sprawdzić. Dokładnie obejrzała stopy dziewczynki i szybko znalazła źródło dolegliwości – brunatną narośl, zlokalizowaną między palcami prawej stopy. Przerażona tym odkryciem, natychmiast zabrała córkę do znajomego pediatry. Nie wiedziała bowiem, z jakim schorzeniem musi się zmierzyć…

W przychodni wszystko się wyjaśniło – to kurzajka utrudniała Mai chodzenie. Wywołana przez wirus brodawczaka narośl wnikała tak głęboko w skórę, że spowodowała poważny stan zapalny. Ale Maja nie była jedynym dzieckiem, u którego lekarz stwierdził obecność kurzajek1. Podobne brodawki pojawiły się u niemal wszystkich jej rówieśników z przedszkola. Jak się bowiem okazało wirusem odpowiedzialnym za epidemię kurzajek bardzo łatwo było się zarazić – wystarczył jedynie krótki kontakt z zakażoną osobą.

Choć kurzajki to dość powszechna przypadłość, mało osób wie, jak sobie z nimi skutecznie poradzić. Na szczęście Bożena znalazła wszystkie niezbędne informacje o domowych sposobach na brodawki w ostatnim numerze miesięcznika Dr Medicus – nowego magazynu o tematyce zdrowotnej. Dzięki tym poradom udało jej się szybko usunąć przypadłość, która utrudniała jej córce życie.

Aby dowiedzieć się więcej, sięgnij po najnowszy numer magazynu Dr Medicus

1J. Broniarczyk, M. M. Koczorowska, J. Durzyńska, A. Warowicka, A. Goździcka-Józefiak, Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, Poznań 2010, s. 127