Brodawka, guzek, torbiel – czy na pewno wiesz jak rozpoznać raka piersi?

badanie-na-raka-piersi

5 tysięcy kobiet każdego roku – oto żniwa, które zbiera w Polsce rak piersi. Nie dziwi więc nikogo, że każde zgrubienie i nawet mały guzek pod skórą może doprowadzić do szybszego bicia serca. Sama myśl o raku piersi i potencjalnej mastektomii (usunięciu piersi) jest przerażająca. W końcu nie ma większego atrybutu kobiecości od ładnie zarysowanych i podkreślonych kształtów. Całe szczęście 80% guzków nie ma nic wspólnego z chorobami nowotworowymi. Mimo to, o każdej niepokojącej zmianie w piersiach powinnaś poinformować swojego ginekologa.

O czym świadczą guzki?

Łagodne zmiany w piersiach występują bardzo często i zazwyczaj nie są obarczone ryzykiem chorób nowotworowych. Dowiedz się, o czym świadczą i jak powinno się postępować w sytuacji, gdy zostaną wykryte.

1) Mastopatia

Występuje w okolicach gruczołu sutkowego i jest rozpoznawalna u blisko 50% kobiet pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. To zwyrodnienie włóknisto-torbielowe, które rozpozna lekarz w trakcie badania USG. Atakuje przede wszystkim przewody mleczne i ich końcowe odcinki. Do jego wyeliminowania najczęściej używa się żelu lub preparatów doustnych (tabletki). Ale najważniejsze jest to, że jego występowanie nie jest w żaden sposób powiązane z rakiem piersi.

2) Torbiel piersi

Popularnie zwana cystą, to inaczej narośle wypełnione płynem. Jest niegroźne dla zdrowia i pojawiają się najczęściej u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wygląda jak niewielki guzek, twardy w dotyku i zazwyczaj mierzący od 1-5 cm wielkości. Jeśli nie powoduje dolegliwości bólowych, to najprawdopodobniej nie wymaga leczenia. Niemniej, jeśli zaobserwujesz je na swoim ciele, koniecznie udaj się do lekarza w celu profilaktycznej kontroli.

3) Brodawczaki

Pojawiają się w drogach mlecznych kobiet. Najczęściej odnotowuje się je u pań palących papierosy i będących przed menopauzą. W przewodach mlekowych gromadzi się wydzielina, którą nie zawsze można odsączyć. Wtedy może pojawić się bolesny ropień i zaczerwienienie. Objawom tymczasem towarzyszy gorączka. Brodawczaki nie są groźne dla zdrowia i życia, ale wymagają konsultacji lekarskiej i krótkiej kuracji.

Sposoby badania piersi

Profilaktyka raka piersi wymaga od kobiet systematycznego kontrolowania zdrowia swoich piersi. Ważne są badania palpacyjne wykonywane przez ginekologa oraz regularna mammografia i USG piersi. Na co dzień kobietom zaleca się samodzielne badanie piersi. Najlepiej robić to w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić i zachować prywatność, najlepiej wieczorem, np. przed kąpielą lub udaniem się na spoczynek. Piersi najlepiej badać raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Dobrze, gdy będzie to zawsze ten sam dzień, np. siódmy.

Oto 3 proste sposoby, jak badać piersi:

1) Stań frontalnie przed lustrem i obejrzyj piersi, zwracając szczególną uwagę na ewentualne zmiany w ich wyglądzie, kształcie oraz wielkości. Zwróć też uwagę na kolor brodawek i guzki czy nierówności mogące występować na piersiach.

2) Obejrzyj biust z profilu. Ręce połóż na głowie i sprawdź boczną część piersi (od pachy do brodawki), zarówno z prawej jak i lewej strony.

3) Dotykaj piersi wykonując dłonią ruchy kołowe (polegające na zataczaniu okręgów dłonią wokół piersi, od brodawki do samych jej krańców), wertykalne (on góry do dołu, od strony lewej do prawej), promieniste (od brodawki wzdłuż piersi, wedle wskazówek zegara). To pozwoli zwiększyć dokładność i precyzję samobadania.

Łagodne zmiany w piersiach to nic strasznego

Nie stresuj się, jeśli wyczujesz w piersi stwardnienie lub guzek. Większość zmian nie świadczy o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Niemniej nie wolno Ci ich lekceważyć. Pamiętaj, że profilaktyka to podstawa wczesnego wykrywania raka piersi, a rak wcześniej wykryty jest całkowicie wyleczalny! Jeśli jest już za późno, pomyśl też o tym, że wiele osób poddało się mastektomii i ma się dobrze. Jednym z przykładów może być Angelina Jolie, która przeszła podwójną operację.

 

Dowiedz się jak wykryć błędną diagnozę, o co pytać lekarza i jak nie zbagatelizować pierwszych objawów raka piersi…

Pobierz teraz bezpłatny raport Dr Medicus:

„Kiedy lek staje się śmiertelnie niebezpieczną trucizną”

 

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport, dowiesz się z niego:

  • Które z Twoich codziennych przyzwyczajeń, w połączeniu z lekami, mogą doprowadzić do raka piersi?

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz)?

  • Których produktów spożywczych lepiej nie łączyć z lekami i dlaczego (przez swoją niewiedzę) codziennie narażasz się na niebezpieczeństwo?