Kiedy rower może uratować Ci zdrowie i zmniejszyć Twój cholesterol

dobry cholesterol

Tomasz nigdy nie miał problemów ze zdrowiem. Był silnym, zadowolonym z życia mężczyzną, któremu czasem tylko dokuczało przemęczenie związane ze stresem w pracy. Jak co roku w maju, za namową żony, poszedł na wizytę kontrolną. Miał ze sobą badania krwi, które wcześniej zalecono mu zrobić. Spokojnie poczekał pod gabinetem na swoją kolej i wszedł do środka.

W chwili kiedy lekarz sprawdził wyniki morfologii, z ust Tomaszowi zniknął cały uśmiech, a przed oczami zrobiło się ciemno. Okazało się, że jego cholesterol typu LDL przekraczał dopuszczalną normę niemal dwukrotnie. Serce 45-latka było na skraju wytrzymałości, a w perspektywie kilku lat groził mu… zawał!

Tomasz nie mógł w to uwierzyć. Wrócił do domu kompletnie rozbity. Z trudem opowiedział żonie, jak przebiegła wizyta. Oboje nie wiedzieli, jak mógł doprowadzić się do takiego stanu. Wagę miał w normie, nie palił i nie jadał tłusto, a jednak – coś było nie tak. Tylko co? Tego nie wiedzieli… Tomek nie zamierzał się tym jednak przejmować. Postanowił natychmiast działać. Wyciągnął stary, zakurzony rower z piwnicy, wyprowadził go na dwór, wsiadł i odjechał.

Pierwsze 5 kilometrów było ogromnym wyzwaniem. Dawno już nie jeździł i nawet nie zdawał sobie sprawy, w jak marnej jest kondycji. Wiedział jednak, że jego serce potrzebuje ruchu. Lekarz zalecił mu minimum pół godziny aktywności dziennie. Rower był do tego idealnym rozwiązaniem.

Po trzech miesiącach codziennej jazdy na rowerze (minimum 4 razy w tygodniu) Tomasz zdecydował się ponownie zbadać swój cholesterol. Okazało się, że jego poziom mocno się obniżył, a ogólny stan serca poprawił. Dodatkowo Tomasz zgubił nadprogramowe 5 kilogramów! Jego lekarz prowadzący był pod wrażeniem, nadal jednak nie potrafił mu wytłumaczyć skąd wzięły się problemy z cholesterolem. Dlatego Tomek, kolejny raz, musiał wziąć sprawy w swoje ręce.

Od momentu pamiętnej wizyty u lekarza zaczął interesować się tematyka zdrowotną i regularnie sięga po magazyn Dr Medicus. Postanowił więc, że opisze swoją historię i zapyta redaktorów o przyczyny. Odpowiedź przyszła nadspodziewanie szybko – wszystkiemu winny był stres. Tomek dostał szereg porad i zaleceń, jak przeciwdziałać wzrostowi cholesterolu LDL. Jeśli, tak jak on, chcesz wiedzieć jak zwalczyć zły cholesterol, to

Sięgnij po najnowszy numer miesięcznika Dr Medicus już teraz!