Jak dbać o kondycję po 50 roku życia

jak dbać o kondycję w starszym wieku

Lepsza wydolność układu sercowego, poprawa samopoczucia, silniejszy układ odpornościowy, sprawce ciało – to tylko niektóre korzyści, które płyną z regularnej aktywności fizycznej. Im jesteśmy młodsi, tym łatwiej jest się zmobilizować do jakiegokolwiek ruchu. Osoby, które od lat są aktywne, dużo chętniej uprawiają sport i są w dobrej kondycji fizycznej.

Ukończenie 50 roku życia nie oznacza stagnacji ani zawodowej ani towarzyskiej. Dlaczego więc miałoby oznaczać rezygnację z treningów? To właśnie wtedy należałoby przyjrzeć się swojemu organizmowi i jego potrzebom. Po 50. roku życia wzrasta ryzyko rozwinięcia się chorób, metabolizm zwalnia i również trudno jest utrzymać prawidłową masę ciała. Wiele osób przyjmuje już wtedy na stałe różnego rodzaju leki.

Ruch powinien być codzienną rutyną niezależnie od stanu organizmu. Regularny trening pozwala zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które stanowią następstwo braku ruchu. Ważne jest, aby zakres aktywności dopasować do potrzeb ciała.

Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną po 50. roku życia i popraw jakość swojego życia.

Nie ma złego wieku dla aktywności fizycznej

Za to zawsze jest odpowiedni moment na to, aby rozpocząć treningową przygodę. Po 50. roku życia aktywność fizyczna jest szczególnie ważna. Regularne gimnastykowanie ciała, nie tylko poprawi jego kondycję, ale również wpłynie na samopoczucie, zdrowie i wygląd. Wpłynie również na pamięć i koncentrację.

Ćwiczenia dla osób po 50. roku życia

  1. Spacery to jedna z najzdrowszych form aktywności. Jeśli dotychczas Twój tryb pracy był siedzący, wprowadź do swojej codzienności ruch poprawiający kondycję. Na spacer możesz wybrać się o każdej porze dnia, pogoda również nie stanowi dużej przeszkody. To tani i szybki sposób, aby zacząć poprawiać kondycję organizmu. Nordic Walking, czyli tak zwany „spacer z kijkami” może być ciekawą alternatywą dla zwykłego monotonnego spaceru.

  2. Wybierz się na basen. To natomiast jest najzdrowsza forma spędzania wolnego, aktywnego czasu. Jeżeli umiesz pływać, bez wahania kup karnet– stawy i kręgosłup Ci za to podziękują. Jeżeli nie potrafisz pływać, to tym bardziej czas przełamać swoje lęki i obawy. Zapisz się na lekcje pływania lub po prostu wodny aerobik.

  3. Pójdź na zorganizowane zajęcia fitness lub jogę. To dobra opcja dla osób, które mają problem z motywacją. Zwłaszcza, że możesz wybrać zajęcia dedykowane Twojej grupie wiekowej. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia będą dostosowane do możliwości organizmu. Joga dodatkowo wpłynie kojąco na układ nerwowy.

  4. Zamień windę na schody. Samochód na rower, a wyjście do sklepu oddalonego o 200 metrów na dłuższy spacer. To proste i kluczowe nawyki, które stopniowo pomagają budować silny organizm. Po jakimś czasie zadyszka zniknie i poprawi się wydolność płuc. Jeżeli w Twoim mieście są siłownie plenerowe, to bez wahania korzystaj z nich, tak często, jak masz ochotę lub po prostu obok nich przechodzisz.

  5. Gimnastykuj się. Jest to jeden z najlepszych sposób na to, aby uniknąć osteoporozy. Ten rodzaj treningu pozwoli zwiększyć wysycenie struktury kości związkami mineralnymi. Aparat ruchu staje się stabilny i ma większą wytrzymałość.

  6. Spróbuj ćwiczeń izometrycznych. Brzmią enigmatycznie, ale to nic innego jak ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Można je wykonywać niemal wszędzie i nie zabierają wiele czasu. W dodatku są wykorzystywane w fizjoterapii, bo w żaden sposób nie obciążają stawów.

Zasady wprowadzania aktywności fizycznej

  1. Zrezygnuj z intensywnych zmian – metoda małych kroków, to najlepsze rozwiązanie. Organizm nie jest jeszcze przygotowany na ciężkie treningi. Jeżeli zmagasz się z chorobami, dla których aktywność może mieć kluczowe znaczenie, skonsultuj zmiany ze specjalistą. Na początku entuzjazm szybuje w górę i łatwo wpaść w pułapkę własnych ambicji, a w takim przypadku łatwo o kontuzję i przetrenowanie. Wygospodarowanie dodatkowej godziny dziennie na trening może okazać się również awykonalne, a wtedy szybko znajdziesz wymówkę. Na początek wybierz dwa dni w tygodniu na nowe aktywności.

  2. Na początek wprowadź więcej ruchu. Nie musisz od razu wskakiwać na matę i wyciągać hantli. Na początek intensyfikuj ten ruch, który masz na co dzień. Bardzo dobrym pomysłem, choć czasem wydaje się śmieszny i nieefektywny, jest rezygnacja z windy czy samochodu.

  3. Nie zniechęcaj się. Początki mogą być bardzo trudne. Zwłaszcza, jeśli to Twój pierwszy kontakt z regularną aktywnością fizyczną. Pierwsze 3 tygodnie mogą nie dawać widocznych gołym okiem efektów. Zmiany zachodzą wewnątrz organizmu. Mięśnie mogą wykonywać heroiczną pracę, której Ty jeszcze nie odczuwasz. Pamiętaj też, że sportowe wyniki z młodości prawdopodobnie będą już nieosiągalne. Postaw sobie inny, adekwatny do możliwości cel. Jeżeli chcesz z kimś porównywać swoje osiągnięcia, bo to zwiększa Twoją motywację do działania, mierz siły z osobami o zbliżonym do Twojego poziomie sprawności.

Zbliża się koniec roku, więc może dla odmiany, warto zamienić znaną frazę „od nowego roku” na „od zaraz”? Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku i kluczowo wpływa na jakość życia. Odpowiednio dopasowana korzystnie wpływa na system sercowo-naczyniowy. Najlepsze efekty daje niezbyt ciężki i wymagający trening wydolnościowy przeplatany z lekkim treningiem siłowym. Zmiany muszą być długofalowe, powinny sprawiać przyjemność oraz poprawiać samopoczucie.

Magazyn „Dr Medicus” może stać się źródłem inspiracji do zmian trybu życia. Zajrzyj i dowiedz się, jak wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu. Zdrowie, to codzienne wybory, które dotyczą diety, odpoczynku i aktywności fizycznej. Chroń swój organizm najlepiej, jak potrafisz.