Ile lat wytrzyma jeszcze Twoje serce?

chore serce

Serce to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Przez całe życie bez chwili odpoczynku pompuje życiodajną krew. Dlatego bardzo ważne jest, żeby odpowiednio o nie zadbać. Co zrobić, żeby naturalnie zmniejszyć ryzyko zawału, choroby wieńcowej i nadciśnienia do minimum?

Jeśli jesteś osobą zdrową, niepalącą, bez nadwagi i o prawidłowym ciśnieniu krwi, twoje serce najprawdopodobniej pracuje prawidłowo i jego zużycie odpowiada twojemu wiekowi. Jeśli jednak cierpisz na nadwagę, masz nadciśnienie, palisz papierosy bądź nadużywasz alkoholu, twoje serce może funkcjonować jak u osoby nawet o 10 lat starszej i prędzej czy później zacznie dawać o tym znać. Sygnały ostrzegawcze to między innymi długotrwałe przemęczenie, spadek kondycji fizycznej czy omdlenia. Te symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Powyższe problemy dotyczą coraz większej grupy ludzi. Schorzenia serca należą do chorób cywilizacyjnych i związane są z życiem pod wpływem nasilonego stresu, złą dietą i małą ilością ruchu. Leki, choć w wielu przypadkach bardzo pomocne, nie rozwiążą wszystkich problemów. Musimy wziąć los swojego serca we własne ręce.

Jak lepiej zadbać o serce?

Na szczęście, istnieje proste rozwiązanie, które pomoże uniknąć chorób serca, a nawet cofnąć zegar biologiczny i odmłodzić je o kilka lat. Naukowcy szacują, że zmiany w trybie życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń kardiologicznych nawet o 50%. Co w takim razie należy robić? Podstawą jest aktywność fizyczna i dieta bogata w owoce, warzywa oraz ryby. Naukowcy bezustannie pracują nad jeszcze najlepszymi metodami profilaktyki chorób serca. Niestety, prace naukowe, w których publikują swoje odkrycia nie są dostępne dla każdego. Poza tym, są napisane skomplikowanym, specjalistycznym językiem. Skąd w takim razie czerpać rzetelne informacje na temat zapobiegania schorzeniom kardiologicznym?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania chorobie wieńcowej, nadciśnieniu, zawałowi i innym chorobom układu krążenia, sięgnij po magazyn Dr Medicus. Znajdziesz w nim potwierdzone najnowszymi badaniami naukowymi informacje, które pomogą Ci zachować zdrowie, a nawet odwrócić negatywne skutki dotychczasowego trybu życia. Dowiesz się, jak dzięki kilku drobnym zmianom znacząco ograniczyć ryzyko chorób układu krwionośnego i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zawału, udaru i wielu innych groźnych schorzeń. Więcej o magazynie Dr Medicus dowiesz się klikając tutaj.