Hodowla przemysłowa – tak trują producenci żywności

Hodowla przemysłowa zazwyczaj kojarzy się z produkcją na masową skalę – z wielkim przedsiębiorstwem, które zarabia miliony na produkcji żywności. Jest to poprawne skojarzenie i prawdopodobnie nikogo nie szokuje taka działalność. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to właśnie hodowle przemysłowe stoją za ogromnym cierpieniem zwierząt, które pozbawione kontaktu ze środowiskiem naturalnym, umierają w męczarniach.

Bezwzględność hodowli przemysłowych

Hodowle przemysłowe potocznie nazywa się więzieniem dla zwierząt. Są zamykane na bardzo małej przestrzeni, gdzie mają ograniczoną możliwość poruszania się i są narażane na wysoki stres. W takich skupiskach bardzo szybko rozwijają się choroby, co często jest powodem dużej śmiertelności wśród zwierząt. To nie jest jedyna kontrowersja, jaka im towarzyszy.

Hodowle przemysłowe stoją również za uprawami, które są opryskiwane silnymi i często rakotwórczymi preparatami, to również bardzo duża ilość szkodliwych pestycydów, antybiotyków i sterydów. Takie hodowle rozwijają się od ponad 200 lat, a obecnie silnie współpracują z producentami produktów GMO i przynoszą gigantyczne zyski wielkim korporacjom.

Przy okazji budzą również ogromne zastrzeżenia. Hodowle przemysłowe stoją za wylesianiem obszarów, nadmiernym zużywaniem wody oraz zanieczyszczaniem gleb, wód oraz powietrza.

Jak hodowla przemysłowa wpływa na jakość żywności

Zwolennicy hodowli przemysłowych głoszą, że przeludnienie na świecie nie pozwala na alternatywne działania. Przeciwnicy zwracają uwagę na to, że nadprodukcja żywności przekracza dwukrotnie zapotrzebowania.

Na całym świecie dokonuje się modyfikacji genetycznych, które mają na celu powodować szybszy wzrost kurczaków. Badania dowodzą, że taki drób może zawierać nawet 200% więcej tłuszczu, na niekorzyść zawartości białka. Stosowanie antybiotyków, które mają wpłynąć na szybszy rozwój zwierząt, powoduje pojawianie się bakterii odpornych na wszelkie leki.

Ok. 35 tysięcy ludzi w ciągu roku w Europie umiera z powodu infekcji, spowodowanych – uodpornionymi na antybiotyki – drobnoustrojami. Jest to między innymi zasługa spożywania produktów wątpliwej jakości i pochodzenia.

Hodowla przemysłowa i jej wpływ na środowisko

Mięso i mleko pochodzące z hodowli przemysłowych często jest zanieczyszczone lekami, hormonami, szczepionkami, antybiotykami oraz wszelkiego rodzaju chemikaliami. Niestety w warunkach takiej produkcji mięsa czy mleka, zwierzęta nie byłyby w stanie przetrwać, bez „wspomagania”. Chemikalia trafiają nie tylko na talerz, ale także przenikają do środowiska naturalnego, powodując duże zanieczyszczenie wód.

Zwierzęta w hodowlach przemysłowych są karmione paszami GMO. Przy tych uprawach wykorzystuje się silnie chemiczne nawozy, które przyczyniają się do niszczenia gleb, a co za tym idzie obniżają również jakość żywności oraz zawartość składników odżywczych.

W ostatnim czasie temat produkcji mięsa oraz upraw GMO coraz częściej pojawia się w publicznych dyskusjach. Świadomość jednak figuruje na niskim poziomie, a może świadczyć o tym fakt, że większość ludzi wciąż chętnie kupuje mięso i produkty odzwierzęce w marketach i sieciówkach. Oczywistym jest, że przejście na wegetarianizm czy nawet weganizm wiąże się z ogromnym wyrzeczeniem i bardzo trudno jest zmienić swoje nawyki z dnia na dzień.

Warto jednak małymi krokami budować zarówno wiedzę jak i świadomość, a zakupy robić u lokalnych hodowców. Jakość takich produktów jest nieporównywalnie wyższa niż tych, które można nabyć od wielkich przedsiębiorstw, produkujących zmodyfikowaną i naszpikowaną syntetykami żywność. Bezpośrednia sprzedaż produktów pobudza zobowiązanie producenta wobec klienta.

Świadomość, to pierwszy krok do sukcesu. Wysoka jakość życia, to również wysoka jakość produktów spożywczych, usług i zdrowe nawyki. Dużą dawkę wiedzy znajdziesz w magazynie „Dr Medicus”. Znajdziesz w nim wiele inspiracji do wprowadzania nowych, zdrowych zasad do swojej codzienności. Kompleksowo zadbasz o swój organizm. Zacznij już dziś, chroń siebie i bliskich.