Odświeżacze powietrza groźniejsze niż smog?

Odświeżacze powietrza to produkty, z których ciężko nam zrezygnować. W łazience bryza morska, w przedpokoju konwalie, a w salonie aromat cytrusów. W każdym domu jest przynajmniej kilka zapachowych artykułów. Wprowadzają miłą atmosferę, komfort i uczucie czystości. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że używanie takich produktów niesie za sobą śmiertelne zagrożenie. Oto cała prawda o odświeżaczach powietrza.

Astma w sprayu

Producenci wszystkich zapachowych gadżetów, które tak chętnie używane są w mieszkaniach i biurach, umieszczają na etykietach informację o tym, aby „nie wdychać rozpylonej cieczy”. Niewiele osób zastanawia się, dlaczego producent informuje o szkodliwości swojego produktu. Prawda jednak może być szokująca. Liczne badania dowodzą, że umilające atmosferę zapachy mogą stać się czynnikiem wywołującym astmę, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworu.

Atmosfera kosztem zdrowia

Nie od dziś wiadomo, ze zapach ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie. Wyzwala bardzo silne emocje. Łagodne, świeże zapachy pozwalają się zrelaksować, a nawet wywołują wspomnienia świąt czy wakacji. Czy jednak wdychanie mieszanki gazów zamkniętej w sprayu powinno być czynnikiem wywołującym pozytywne emocje?

Odświeżacze powietrza o zapachu nowotworu

Badania dowodzą, że odświeżacze powietrza zawierają bardzo toksyczne chemikalia. Te natomiast powodują problemy z oddychaniem. Zaczyna się niewinnie: katar, kichanie, z czasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe. Konsekwencją długotrwałego wdychania toksyn może być rozwój astmy. W tym przypadku lepiej jest wdychać smog niż zapach lata zamknięty w kolorowym opakowaniu z napisem „nie wdychać”.

Świeczki zapachowe – parafinowe niebezpieczeństwo

Piękne, kolorowe, o kuszących zapachach. Nad zwykłymi odświeżaczami mają tę przewagę, że dodatkowo budują nastrój. Badania dowodzą jednak, że świeczki zapachowe to źródło niebezpiecznego benzenu, który może stać się przyczyną rozwoju raka. To nie wszystko. Związek toluen, który również wykryto w powietrzu, może wywoływać ból i zawroty głowy, a także skutecznie zaburzyć koncentrację. W skrajnych przypadkach, gdy jego stężenie jest naprawdę duże, może powodować zaburzenia działania układu oddechowego, a także wpływać na spadek odporności.

Alternatywa dla trujących zapachów

Bardzo trudno byłoby zrezygnować z ulubionych aromatów w mieszkaniu. Warto jednak zwracać uwagę na to, z czego wykonywane są świece i jaki skład mają odświeżacze powietrza. Dlatego z pomocą przychodzą świecie wykonane z wosku pszczelego. W ich przypadku cena może być znacznie wyższa niż świec parafinowych, ale za to bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują nieprzyjemnych dolegliwości.

Naturalne rozwiązania na każdą kieszeń

W kuchni każdy z nas ma mnóstwo produktów, z których może komponować swoje własne nuty zapachowe. Dodatkowo takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale także bezpieczne dla otoczenia. W aptekach dostępne są naturalne olejki eteryczne. Warto również odwiedzić sklep zielarski.

Olejki naturalne nie tylko są bezpieczne, ale także mają tę samą funkcję, co trujące twory z laboratoriów- relaksują. Przy tym jednak nie wywołują zawrotów głowy i nie sprawią, że zachorujemy na astmę lub raka.

Przepis na domowy odświeżacz powietrza

  • Zalej wrzątkiem swoją ulubioną herbatę lub zioła.

  • Parz pod przykryciem przez 5 minut. Nie odkrywaj, aby nie straciły aromatu.

  • Dodaj kilka kropel cytryny (ilość jest zależna od tego, jak intensywny zapach chcesz uzyskać).

  • Gdy mieszanka ostygnie, przez gazę lub drobne sitko i lejek, przelej zioła do buteleczki z atomizerem.

Naturalne olejki eteryczne doskonale sprawdzają się jako dodatek do nawilżacza powietrza.

Przykre zapachy w lodówce

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki, wystarczy postawić pojemniczek z sodą oczyszczoną rozcieńczoną wodą. Warto także dodać dwie krople olejku eterycznego (naturalnego) i mieszankę przykryć gazą opatrunkową. Soda ma funkcję pochłaniania przykrych zapachów, a olejek odda przyjemny aromat.

Dodanie nut zapachowych do zwykłych odświeżaczy spowodowało, że bardzo szybko stały się one popularne i pożądane przez konsumentów. Wiele lat stosowania zapachowych gadżetów przyniosło niespodziewane, negatywne rezultaty. Warto sięgać po naturalne rozwiązania, aby cieszyć się nie tylko pięknym zapachem, ale także doskonałym zdrowiem. Jeśli jednak lubisz od czasu do czasu rozpalić atmosferę świecą parafinową, zadbaj po tym o wywietrzenie mieszkania, tak aby pozbyć się niebezpiecznych związków z pomieszczenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o zdrowie, czytaj magazyn „Dr Medicus”. To źródło wiedzy na temat tego, jak dbać o siebie i bliskich, by przez długie lata cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją. Zacznij szukać rozwiązań już dziś!