Gęsia skórka: czym jest i dlaczego jej potrzebujesz?

Każdy z nas wie czym jest gęsia skórka. Reakcja pilomotoryczna, bo taka jest naukowa nazwa tego zjawiska, znana jest nie tylko u ludzi, ale również u ssaków i ptaków. Polega ono na skurczu mięśni przywłosowych, które znajdują się u podstaw mieszków włosowych. Skutkuje to wyprostowaniem włosów. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźmy zatem czym jest gęsia skórka i czy jest się czego obawiać, jeżeli utrzymuje się ona przez dłuższy czas.

Dlaczego powstaje „gęsia skórka”?

 W powszechnej opinii gęsia skórka łączona jest z odczuwanymi emocjami. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, to bowiem reakcja organizmu na różnego rodzaju sytuacje. Dla przykładu, u zwierząt gęsia skórka jest po to, by pozornie zwiększyć rozmiary ciała i tym samym przestraszyć przeciwnika. Ponadto umożliwia ona powstanie warstwy izolacyjnej. Ta ostatnia okoliczność nie dotyczy jednak ludzi, bowiem wyprostowanie włosów nie ma wpływu na termoizolację. U nas jest to reakcja o charakterze typowo emocjonalnym pojawiająca się, gdy czujemy strach, grozę lub przerażenie. To pozostałość po dawnych, prehistorycznych, czasach, gdy wyprostowane włosy zapewniały dodatkową ochronę przed niskimi temperaturami. Wiejący wiatr wpadał wówczas pomiędzy włosy i tam był przez nie zatrzymywany, a ciało o temperaturze wyższej od otoczenia ogrzewało zmagazynowane w ten sposób powietrze. Gęsia skórka pojawia się przede wszystkim na kończynach oraz tułowiu. Nierzadko towarzyszą jej również dreszcze.

Utrwalona gęsia skórka

Gęsia skórka u niektórych osób utrzymuje się znacznie dłużej niż zwykle. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rogowacenie mieszkowe. Problem ten występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, u osób w okresie dojrzewania oraz dorosłych. Podłożem tego zjawiska jest nadmierna keratynizacja naskórka. Innymi słowy, martwe komórki skóry blokują ujścia mieszków włosów. W ten sposób powstają maleńkie krostki, które odczuwamy jako grudki na naszej skórze. Najczęściej pojawia się wówczas także problem związany z suchością skóry. Jedynym sposobem na walkę z tą dolegliwością jest natłuszczanie skóry oraz stosowanie peelingów. Te ostatnie nie powinny być jednak gruboziarniste, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzeń delikatnego naskórka. Warto także zwrócić uwagę na to, co jemy. Na poprawę kondycji naszej skóry mają wpływ chociażby śliwki, cytryny, truskawki i papryka. Niemniej jednak warto skonsultować się ze specjalistą, albowiem dolegliwość ta może być niekiedy dla nas nieprzyjemna lub krępująca.

Gęsia skórka to naturalna reakcja naszego organizmu na zimno oraz sytuacje stresowe. Wszystko jest w porządku, gdy zjawisko to znika po pewnym czasie. Jeżeli zaś utrzymuje się ono dłużej, wówczas oznacza, że mamy problem z rogowaceniem mieszków włosów. Więcej ciekawostek na temat zdrowia znajdziesz w najnowszym numerze magazynu „Dr Medicus”. Nie czekaj, przeczytaj o nich już teraz!