Niebezpieczny jak… fluor – uważaj na niektóre pasty do zębów!

Czy fluor jest zdrowy dla zębów?

Czy stosowanie pasty do zębów może obniżać IQ naszych dzieci? Ogłupiać je i sprawiać, że mają gorsze wyniki w nauce? W jaki sposób fluoryzacja wody może zniszczyć zęby i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia? Okazuje się, że…

Fluor w wodzie

Już w 1950 roku w USA, a chwilę później także w Europie, wprowadzono standardy zgodnie z którymi dokonywano fluoryzacji wody. Celem tego zabiegu, jak głosiła ówczesna machina medialna, była ochrona zębów przed próchnicą. Postulat był zatem szczytny. Ale czy aby na pewno?

Jak wiemy fluor, i jego różne związki, są najpopularniejszymi składnikami profilaktycznymi, stosowanymi w pastach do zębów. Mają również zastosowanie w leczeniu nadwrażliwości zębów. Co więcej, sam fluor występuje naturalnie w organizmie człowieka. Posiadamy go ok. 3 mg na każdy kilogram masy ciała. Nasze codzienne zapotrzebowanie na ten składnik jest zależne od płci, wieku i masy ciała.

Niestety, musimy pamiętać także o tym, że fluor łatwo jest „przedawkować”. Wszystko dlatego, że nieświadomie dostarczamy do naszego organizmu różne (niekiedy bardzo duże) i trudne do dokładnego wymierzenia jego dawki. To, jak wielkie one są zależy do stężenia fluoru w okolicznej glebie i wodzie.

Fluor w stomatologii

Doniesienia naukowe o przeciwpróchniczym działaniu jonów fluoru sprawiły, że preparaty fluorowy szybko zaskarbiły sobie duże uznanie w stomatologii. Stwierdzono, że kryształy hydroksyapatytu, który jest podstawowym składnikiem zębiny i szkliwa zębów, posiadają zdolność hamowania demineralizacji i zwiększenia mineralizacji tkanki zębów. Czyli hamowania niekorzystnych zmian, zachodzących w naszej jamie ustnej.

Fluorki, ponadto, ograniczają wzrost bakterii powodujących próchnicę. Natomiast stosowanie fluoru pomaga w remineralizacji szkliwa. Rozpuszczone w ślinie jony doprowadzają do naprawy uszkodzeń w obrębie struktury krystalicznej szkliwa, które powstają poprzez działania kwasów. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku żele i lakiery fluorkowe, lecz nadają się one wyłącznie do zastosowania profesjonalnego ze względu na wysokie stężenie pierwiastka.

A jednak nie taki dobry…

Fluor u osób młodych oraz w średnim wieku jest w około 50% wykorzystywany do przebudowy kości. Dawka toksyczna wynosi powyżej 20 mg/dobę. Po analizie jego zawartości w diecie Polaków, zauważano, że spożycie fluorków wraz z niektórymi produktami może przekraczać bezpieczną dawkę. W wielu przypadkach są one przyswajane z pokarmami pochodzącymi z terenów o wysokim stężeniu tego pierwiastka w wodzie i glebie.

To istotny czynnik zagrożenia fluorozą. Chorobą, która polega na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Fluoroza w pierwszym etapie prowadzi do występowania białych plamek na zębach. Następnie zmiany jest przyczyną przebarwienia szkliwa, jego zaciemnienia i, ostatecznie, pękania.

Fluor jest także silnie neurotoksyczny – powoduje zmiany w hipokampie, móżdżku i korze mózgowej. Zmniejsza ilość neurotransmiterów i ich receptorów w mózgu. Obniża zdolność uczenia i zapamiętywania. Zbyt duże stężenie fluorków prowadzi także do uszkodzenia narządów rozrodczych i bezpłodności, większa ryzyko poronień i jest bardzo niebezpieczne dla płodu.

Niewskazane dla kości i zębów jest przyjmowanie kofeiny i fluoru, choćby w napojach energetyzujących czy kawie. Zwiększa to kumulację fluorków w kościach, a zmniejsza ich zawartość w zębach oraz powoduje zaburzenia gospodarki wapniowej. Jeśli pijesz dużo kawy albo nie stronisz on popularnych „energetyków”, to na wszelki wypadek postaraj się ograniczyć ilość fluoru i jego pochodnych w organizmie. Jest na to 5 prostych sposobów:

5 sposobów na pozbycie się fluoru z organizmu

Czy fluor jest dobry dla naszych zębów?

Mimo tych wszystkich informacji lekarze są zgodni: fluor, który znajdujący się w większości past do zębów nie jest dla nas groźny i warto stosować go przy codziennej higienie jamy ustnej. Należy jednak dokładnie czytać skład kupowanych produktów i wybierać te, w których stężenie pierwiastka jest relatywnie najmniejsze.

Fluor potrafi być bardzo niebezpieczny i należy stosować go rozsądnie!

 

aaa

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego:

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport i dowiedz się:

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz?)

  • Jakie 9 niebezpiecznych błędów popełniasz przyjmując leki i które z nich mogą okazać się tragiczne w skutkach?

  • Jakie intrygi knują politycy głównych partii, aby ukryć fakt, że lekarze niepotrzebnie faszerują Cię lekami?