Dziwna zmiana na skórze – czy to może być rak skóry?

rak skóry

Każdy z nas ma na skórze różnego rodzaju pieprzyki, znamiona i przebarwienia. Czasem uważany je za mankament urody, ale najczęściej w ogóle nie zaprzątamy sobie nimi głowy – w końcu towarzyszą nam przez całe życie i są integralną częścią skóry. Przybierają różne formy – brodawek, guzków albo plam. Mamy ich na swoich ciałach całkiem sporo.

Nie oznacza to, że można je bagatelizować. Lekceważąc zmiany skórne, narażamy się na prawdziwe niebezpieczeństwo. Czerniak, czyli najgroźniejszy rak skóry, wygląda na początku jak mały, niegroźny pieprzyk. Gdy wreszcie zostanie prawidłowo rozpoznany, może już powodować poważne zagrożenie dla życia.

Zdarza się, że nawet nie zauważamy pojawienia się małej plamki, która zwiastuje niebezpieczeństwo. Zwłaszcza, kiedy pojawi się na plecach lub innym słabo widocznym miejscu. Co więcej, nawet z pozoru niegroźne zmiany skórne bywają objawem poważnych chorób, na przykład schorzeń wątroby.

Czy oznacza to, że każda, nawet najmniejsza plamka powinna być powodem do niepokoju? I tak, i nie. Większość znamion okazuje się niegroźna. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Jak rozpoznać niepokojące objawy które mogą świadczyć o pojawieniu się czerniaka lub innego nowotworu skóry? Jak zapobiegać nowotworom skóry?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu zapobiegania nowotworom skóry, zdrowego tylu życia oraz medycyny naturalnej i niekonwencjonalnej znajdziesz w magazynie Dr Medicus.

Magazyn Dr Medicus dostępny jest w prenumeracie, która możesz zamówić tutaj.