Dlaczego warto ufać dziecku w sprawach finansowych?

0
107

Wielu rodziców ma opory przed dawaniem swoim dzieciom pieniędzy. Wolą kupić im coś samodzielnie i mieć pewność, że dziecko dostanie dokładnie to, czego potrzebuje. Może się jednak okazać, że nasze dziecko dużo więcej zyska, jeśli pozwolimy mu zrobić zakupy samodzielnie. W ten sposób nie tylko uczymy go samodzielnie robić swoje zakupy, ale także pokazujemy, ile tak naprawdę są warte nasze pieniądze.

Wyręczenie dziecka z zakupów

Wielu rodziców chce samodzielnie dokonywać zakupów dla swoich dzieci. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie może wpoić naszym pociechom złe wzorce postępowania z pieniędzmi. W ten sposób bowiem dajemy im do zrozumienia, że nie ma dla nas problemu cena rzeczy, które są mu potrzebne. A często jest to nieprawda. Nie chodzi oczywiście o to, aby pokazywać dziecko paragon z każdych zakupów, które choć trochę go dotyczą, ale aby pokazać mu, że każda rzecz ma swoją wartość i często te wartości znacznie różnią się od siebie.

Dziecko w sklepie

Samo zabranie dziecka na zakupy z nami, może być dla niego ważną wycieczką. Widzi bowiem wtedy ceny produktów, po które sięga i może je porównać z rzeczami, które kupuje sam. Widzi na przykład, że jego ulubiony batonik kosztuje 2.50, a czekolada, która jest znacznie od niego większa, tylko 5 złotych. W ten sposób z czasem nawet podświadomie nauczy się przeliczać i analizować. Jeśli poprzemy to dostosowaną do jego wiedzy lekcją o pieniądzach i tego, jak się je pozyskuje, dziecko zacznie wybierać te rozwiązania, które bardziej opłacają się cenowo, wiedząc, że tak jest rozsądniej.

Nauka odpowiedzialności za finanse

Dzieci szybko się uczą, załaszcza jeśli coś wiąże się z emocjami, a domówienie mu kupienia czegoś z powodu zbyt wysokiej ceny może go mocno rozczarować czy rozgniewać. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie ulegał presji, jaką nakłada na niego dziecko i nieugięty odmawiał zakupu. W ten sposób dajemy dziecku do zrozumienia, że mimo swoich najszczerszych chęci nie możemy sobie pozwolić na konkretny zakup i zaszczepiamy w jego umyśle pojęcie wartości pieniądza. Dziecko z czasem zrozumie, że musi wziąć odpowiedzialność na swoje zakupy i traktować każdą kupioną rzecz z szacunkiem odpowiednim do jego wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here