Detoks, czyli jak pozbyć się toksyn z organizmu

pozbyć się toksyn z organizmu

Stres, życie w ciągłym pośpiechu, niezdrowa dieta, brak ruchu i czasu – tak coraz częściej wygląda nasza codzienność. Taki model życia jest, niestety, bardzo toksyczny…1

Nic więc dziwnego, że z każdym dniem czujemy się i wyglądamy coraz gorzej. Co może nam pomóc w takiej sytuacji? Odpowiedź jest tylko jedna: skuteczny detoks! Dzięki niemu szybko odzyskasz dawny wigor, poczujesz się lżejsza i piękniejsza.

Wprowadź te produkty, aby pozbyć się toksyn z organizmu:

1. Woda

Filtruje nerki, usuwa zbędne produkty przemiany materii i neutralizuje szkodliwe toksyny. Poza tym jej obecność jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania serca oraz wątroby2, dlatego należy pić minimum 2 litry wody dziennie.

2. Cytryna

Skutecznie wspomaga oczyszczanie wątroby z toksyn oraz przyspiesza rozpuszczanie kamieni żółciowych. Odkwasza organizm i pobudza jelita do pracy, dzięki czemu usprawnia cały proces detoksykacji.

3. Zielona herbata

Usprawnia metabolizm i przyspiesza proces spalania tłuszczów. Mało kto wie, że zawarte w niej polifenole usuwają wolne rodniki chroniąc nas przed rozwojem groźnych nowotworów. Aby wydobyć z zielonej herbaty jej drogocenne właściwości, suszone listki należy zalać wodą o temperaturze około 80°C, a następnie parzyć pod przykryciem przez minimum 2 minuty.

4. Kasza jaglana

Pomaga odkwasić organizm, a dzięki temu znacznie przyspiesza proces oczyszczania. Korzystnie wpływa również na proces trawienia – usuwa z jelit zalegające resztki pokarmowe i zbędne produkty przemiany materii.

5. Figi

Nie od dziś wiadomo, że owoce te korzystnie wpływają na prace wątroby i całego układu pokarmowego. Suszone figi mają właściwości odtruwające oraz przeciwbakteryjne, a także są bogate w potas, który zapobiega obrzękom.

Dietetycy są zdania, że detoksykacyjne działanie tych produktów znacznie usprawnia pracę nerek i wątroby. Jednak jeśli chcemy pozbyć się z organizmu wszystkich toksyn, musimy sięgnąć po dodatkowe metody. Przeczytasz o nich w najnowszym numerze magazynu profilaktyczno-zdrowotnego Dr Medicus.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z ofertą prenumeraty miesięcznika Dr Medicus i zacznij dbać o swoje zdrowie

1. I. Wawer, E. Matyska, Uwolnij się od toksyn, Warszawa 2006, s. 12
2. B. Sokołowska, Alkaliczny detoks, Warszawa 2016, 51