Detergenty – jak wpływają na Twoje zdrowie?

detergenty

Detergenty i środki czystości powszechnie reklamowane w telewizji i chętnie kupowane w marketach, to najczęściej zestaw niebezpiecznych chemikaliów. Organizm człowieka nie zna tych substancji, więc bardzo trudno jest przewidzieć, jak zareaguje. Podobnie jak w przypadku jedzenia naszpikowanego konserwantami, skutki stosowania detergentów, mogą stać się niebezpieczne dla organizmu.

Spektrum niebezpieczeństw czyhających w tych niepozornych, kolorowych butelkach jest niezwykle szerokie – od wysypek i podrażnień po nowotwory. Dowiedz się, w jaki sposób detergenty wpływają na zdrowie i znajdź bezpieczną alternatywę.

Czytaj etykiety

To zasada uniwersalna, która sprawia największą trudność. Najczęściej kupujemy coś odruchowo, sugerując się reklamą lub po prostu używamy tego od zawsze. Niezależnie od tego, jaki jest skład produktu, trafia do sklepowego koszyka. To pierwszy etap, na którym popełniamy błąd. Drugim etapem, znacznie gorszym, jest niestosowanie się do wskazań producenta.

Większość popularnych środków czyszczących podrażnia gardło i oczy. Zbyt duże ich stężenie wywołuje bóle głowy. Długotrwałe stosowanie natomiast może przyczynić się do rozwoju nowotworów.

Amoniak

Bardzo często pojawia się w płynach do okien, wszelkiego rodzaju udrażniaczach, detergentach łazienkowych (te zazwyczaj są najostrzejsze) ale również w środkach czystości używanych w samochodach. Przekroczenie bezpiecznej dawki, może skończyć się dużym niebezpieczeństwem dla organizmu.

Drażni skórę, płuca i gardło. Może powodować zaczerwienienie i pieczenie oczu. Osoby cierpiące na astmę powinny szczególnie zwrócić uwagę na tę substancję. Amoniak wpływa także na wątrobę.

Amoniak w połączeniu z wybielaczem wydziela gazy, które powodują przewlekłe problemy z oddychaniem i może doprowadzić nawet do śmierci.

Wszelkiego rodzaju substancje zapachowe

Skutkiem narażenia organizmu na zbyt dużą dawkę chemikaliów niemal zawsze jest ból głowy. Niekiedy ból może być tak silny, jak migrena. Substancje zapachowe powodują nasilenie astmy, działają drażniąco na skórę i oczy.

Popularne Ftalany, formaldehyd czy benzen, mogą powodować zaburzenia związane z produkcją spermy. Pojawiają się głównie w odświeżaczach powietrza, ale można je spotkać w większości detergentów.

Wodorotlenek sodu

Popularny w udrażniaczach rur, detergentach do czyszczenia toalet oraz środkach dezynfekujących.

Jest substancją żrącą. Ma bardzo negatywny wpływ na układ oddechowy, może wypalić skórę i podrażniać oczy. Długotrwała ekspozycja na wodorotlenek sodu może spowodować niebezpieczne oparzenia.

Lotne związki organiczne

Lista ich źródeł jest bardzo długa, a samym związkiem jest wspomniany już wyżej np. benzen i formaldehyd. Występują w dezodorantach, wszelkiego rodzaju środkach czystości i detergentach.

Mimo, ze nie wszystkie mają naukowo udowodnione działanie rakotwórcze, to większość wpływa bardzo negatywnie na organizm człowieka. Mogą powodować podrażnienia oczu, śluzówki nosa, skóry, czy dróg oddechowych. Wpływają także na ogólne samopoczucie, powodując bóle głowy, nudności, alergie, spadek nastroju i odporności. Długotrwałe narażenie na LZO skutkuje uszkodzeniami wątroby, nerek i układu nerwowego.

Bezpieczne nawyki:

Czytanie etykiet, to najlepszy sposób, aby ograniczyć ilość drażniących i łatwopalnych substancji w środkach czystości. Zrezygnuj z odświeżaczy w aerozolach. Jeżeli chcesz je wyeliminować całkowicie, postaw na domowe metody:

1. Soda to doskonałe rozwiązanie dla powierzchni wymagających szorowania

2. Woda i ocet sprawdzą się na szklanych powierzchniach, pozostawiając je idealnie czyste i lśniące

3. Mydliny wykorzystaj do obmycia baterii łazienkowych (pamiętaj, że detergenty niszczą je i z czasem pozostawiają ślady, których nie da się usunąć, powodują pęknięcia)

4. Przepychacz gumowy znacznie lepiej poradzi sobie z zatkanym odpływem, niż drażniące granulki zalewane wrzątkiem. Bez konsekwencji dla plastikowych rur i zdrowia.

5. Olejki eteryczne – te naturalne kupisz w aptece. Kilka kropli ogrzane w ceramicznym kominku wystarczy, aby przez cały dzień, unosił się ulubiony zapach.

Naturalne środki czystości oszczędzą nie tylko organizm
Naturalne środki czystości, to nie tylko ulga dla zdrowia, ale także dla środowiska. Nie można zapomnieć o aspekcie finansowym
. Ocet i soda to znacznie mniejsze obciążenie dla portfela niż kolejna butelka żrącego detergentu.

Zdrowy tryb życia, to codzienne wybory, które dotyczą nie tylko aktywności fizycznej i diety, ale także wielopłaszczyznowej dbałości o organizm. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj środków czystości decydujemy się podczas sprzątania, pomieszczenia należy wietrzyć regularnie.