Depresja? Wylecz ją naturalnie!

Depresja jest dolegliwością znaną od czasów starożytnych. W średniowieczu nazywano ją melancholią, zaś dopiero w XX wieku lekarze zaczęli uważać, że stan ten może być manifestacją przemian, które zachodzą w mózgu na poziomie neurochromatycznym. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na depresję choruje 350 milionów ludzi na świecie i liczba ta stale rośnie. Jak sobie z nią radzić? Oto 3 proste sposoby.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny to pospolita roślina, którą możemy spotkać na łąkach. Kwitnie w okolicach 24 czerwca, stąd też często nazywa się go sposobem świętego Jana. Naukowcy nie są do końca przekonani jak działa dziurawiec, jednakże uważa się, że roślina ta jest naturalnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Dlatego też preparaty zawierające dziurawiec są pomocne w walce z depresją. Chorzy powinni jednak uważać. Leki przygotowane na bazie tej rośliny mogą bowiem wchodzić w interakcje z innymi medykamentami. Najlepiej więc skonsultować przyjmowanie tego typu preparatów ze swoim lekarzem. Będzie on mógł ocenić ewentualne ryzyko i rozwiać wszystkie wątpliwości pacjenta.

Szafran

Szafran to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Jest on wytwarzany z wyschniętego stygmatu kwiatu pochodzącego z Azji Południowo-Zachodniej. Jego subtelny smak doceniany jest przez smakoszy potraw kuchni indyjskiej, irańskiej, śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Tradycyjna medycyna perska (irańska) uznaje szafran za naturalny środek wzmacniający nastrój i lek na depresję. Badanie przeprowadzone na pacjentach cierpiących na depresję wykazały, że szafran jest równie skuteczny jak prozac. Co więcej, chorzy przyjmujący go mieli lepsze wyniki w skali depresji Hamiltona, aniżeli osoby korzystające wyłącznie z konwencjonalnych środków leczniczych.

Kurkuma

Kurkuma to jedna z podstawowych przypraw w kuchni indyjskiej. Jest ona od dawna ceniona również w medycynie. Ponadto przyprawa ta jest znana ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych. Przeprowadzone niedawno badania na pacjentach cierpiących na ciężką depresję dowiodły, że kurkuma jest równie skuteczna jak konwencjonalne lekarstwa. Naukowcy przyznają jednak, że konieczne są dalsze badania nad właściwościami tej przyprawy i ewentualnymi jej interakcjami z innymi środkami. Ponadto warto dodać, że kurkuma posiada także właściwości wzmacniające odporność oraz wspomaga walkę z infekcjami i bólem. Jednak by przyprawa była skuteczna, powinna pochodzić z pewnego źródła. Niestety, działanie kurkumy sprzedawanej w większości sklepów ma znikomy wpływ na kondycję naszego organizmu.

Depresja jest chorobą i każdy, kto się z nią zmaga powinien mieć tego świadomość. Wówczas możliwe jest rozpoznanie jej stopnia, a co za tym idzie, rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak istnieją naturalne środki, które bywają równie skuteczne jak konwencjonalne lekarstwa. Więcej na ten temat dowiesz się z magazynu „Dr Medicus”. Nie czekaj, już dziś zacznij skutecznie walczyć z depresją!