Demencja cyfrowa, czyli jak nowe technologie wpływają na nasz mózg?

demencja cyfrowa skutki

Demencja cyfrowa – cyberdemencja to pojęcie po raz pierwszy użyte kilka lat temu przez południowokoreańskich lekarzy. Opisuje ono skutki psychiczne i fizyczne niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Zanikanie samodzielnego myślenia, trudności z pamięcią i koncentracją, wyobcowanie, itp. to najdotkliwsze z nich. Problem dotyczy szczególnie młodego pokolenia, tzn. cyfrowych tubylców – osób, które od urodzenia są otoczone nowoczesnymi technologiami.

Skutki demencji cyfrowej

Jeszcze dwadzieścia lat temu niemożliwym było znalezienie klasy w szkole podstawowej, gdzie każdy z uczniów posiadałby własny telefon komórkowy, albo stałe połączenie internetowe. Numery należało zapamiętywać, bo było to łatwiejsze niż przekopywanie się przez grubą książkę telefoniczną.

Dziś mało kto pamięta o jej istnieniu. Wszystkie ważne dla nas informacje – jak adresy, daty urodzenia czy właśnie numery telefonów – przechowujemy w pamięci swoich smartfonów i komputerów. W tym samym czasie kolekcjonujemy znajomych w serwisach społecznościowych. Gdy tylko czegoś nie wiemy – natychmiastowo pytamy o to „wujka Google”. Jakie skutki dla naszego mózgu i pamięci niosą takie zachowania? Oczywiście dramatyczne!

Rozleniwiamy się, pozbawiamy się możliwości trenowania naszej pamięci, rozwijania naszej wiedzy – większość przyswojonych przez nas informacji od razu znika z naszej głowy. Nie opuszcza nas poczucie niepewności, dla własnego spokoju wolimy sprawdzić informację ponownie zamiast zaufać temu co mamy w głowie. Sprawia to, że sama wizja życia bez technologii wydaje się nam okropna, a pięć minut bez wi-fi doprowadza do zalania naszego ciała przez zimne poty. Jak dojechać z jednego punktu do drugiego bez korzystania z aplikacji? Jak zrobić przelew bez korzystania z internetu? Jak pojechać na wakacje bez GPS’a?

Co robić, gdy demencja cyfrowa dopadnie też Ciebie?

Pierwszym krokiem będzie zdanie sobie sprawy z przyczyn problemu. Badania naukowe dowodzą, że uczniowie wspomagający się laptopami w trakcie zajęć – przyswajają zdecydowanie mniej wiedzy niż w momencie, gdy posługują się jedynie kartką i długopisem.

Możliwość szybkiego pisania na komputerze utrudnia filtrowanie informacji, a jeśli jest ich już za dużo i wszystkie traktujemy z tym samym priorytetem – nasz mózg nie jest zdolny do ich zapamiętania. Stąd też, pierwszym krokiem do walki z demencją cyfrową będzie zamiana komputera na długopis.

Wszelkie ograniczeni związane z użytkowaniem smartfona, tabletu czy laptopa – także mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje zdrowie. Zacznij od zmiany przyzwyczajeń – staraj się nie korzystać z elektroniki tuż przed zaśnięciem, codziennie uczyć się jakiejś nowej definicji czy kilku słówek na pamięć, albo wyznaczać sobie wyzwania. Jednym z nich może być próba dotarcia pod nowy adres bez korzystania z mapy czy GPS’a.

Nie bój się działać!

Jeśli uważasz, że demencja cyfrowa dotyczy też Ciebie – zacznij wprowadzać w swoim życiu zmiany. Z pewnością szybko zauważysz, że Twój mózg lepiej pracuje, a pamięć tak często nie zawodzi. Dodatkowo, Twoje kontakty międzyludzkie będą się poprawiać. Łatwiej będzie Ci nawiązywać bliższą relację, albo zapytać o coś kogoś nieznajomego na ulicy, np. o godzinę, autobus czy adres. Pamiętaj, wszystko jest dla ludzi, ale odrobina rozsądku jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat funkcjonowania mózgu. Odpowiedzi na pytania o demencję cyfrową znajdziesz w nowym numerze magazynu „Dr Medicus”.

Źródło:

1) Manfred Spitzer, Cyfrowa demencja, Dobra Literatura 2016.