Czy błędy lekarskie naprawdę zagrażają naszemu zdrowiu?

błędy lekarskie

Błędy lekarskie dotyczą w naszym kraju nawet 28 tysięcy pacjentów rocznie– twierdzi dziennik „Rzeczpospolita”. Jak podkreśla Edyta Hołdyńska, autorka tekstu opublikowanego na łamach ogólnopolskiego dziennika, jest to wartość szacunkowa, obliczona na podstawie danych Instytutdu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego1.

Wymowa artykułu jest jednoznaczna – lekarze, zamiast dbać o nasze zdrowie, coraz częściej wystawiają je na ciężką próbę. Wyprawa do szpitala, zamiast przynieść nam ukojenie, może dosyć łatwo przerodzić się w rodzinną tragedię. W mediach wiele razy mówiło się o zakażeniu gronkowcem, żółtaczką, zaszyciu sprzętu w organizmie pacjenta czy wycięciu nie tego narządu, który należało. Czy wobec tego pobytu w szpitalu powinniśmy bać się bardziej niż ciężkiej choroby?

Niekoniecznie.

Prawdę mówiąc, o wiele bardziej powinniśmy obawiać się nierzetelnego dziennikarstwa i braku kompetencji osób, które tworzą artykuły na temat medycyny. Okazuje się bowiem, że dane, na które powołała się dziennikarka „Rzeczpospolitej”… nie istnieją. Jak przyznaje profesor Cezary Włodarczyk, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ, nikt z kierowanej przez niego instytucji badań na temat błędów medycznych nie przeprowadził!

Jak to możliwe? Cóż, prawda jest taka, że artykuł powstał na podstawie bardzo luźnych szacunków. Wzięto w nich pod uwagę dane, dostarczone z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na ich podstawie oszacowano, ile błędów medycznych powinno, proporcjonalnie, zdarzać się w naszym kraju. Wyszło na to, że dziennie powinno to być między 30 a 77 lekarskich pomyłek. Naturalnie, dla lepszej wymowy artykułu, wykorzystano górną wartość graniczną…

Czy to oznacza, że w Polsce nie popełnia się błędów lekarskich? Naturalnie nie. Skoro w tak rozwiniętych krajach, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy dzieje się to, odpowiednio, 23,6 tys., 23 tys. i 7,5 tysiąca razy rocznie, to jakim cudem w Polsce miałoby takich zdarzeń nie być w ogóle?

Jeśli chcesz wiedzieć…

  • jakie błędy lekarskie zdarzają się najczęsciej w Polsce
  • jak skutecznie się przed nimi bronić
  • gdzie szukać pomocy, gdy lekarze popełnią błąd

Koniecznie sięgnij po miesięcznik Dr Medicus

1. E. Hołdyńska, Błędy, które kosztują życie, [w:] Rzeczpospolita, Wyd. nr 9651, 8.09.2013.