Czerniak – śmiertelny wróg Twojej skóry

Lato jest okresem, w którym najchętniej zażywamy kąpieli słonecznych. Nasza skóra potrzebuje witaminy D, której źródłem jest słońce, a opalanie jest doskonałą okazją do jej pozyskania. Niestety, długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć negatywne konsekwencje. Otóż może ono doprowadzić do powstania czerniaka, groźnego nowotworu skóry. Poznajmy go bliżej, aby lepiej się przed nim zabezpieczyć.

Co sprzyja rozwojowi czerniaka?

Czerniak najczęściej atakuje ludzi w średnim wieku. Jego powstawaniu sprzyja przede wszystkim długotrwałe wystawianie skóry na słońce. Co ważne, również opalanie w solarium wzmaga jego rozwój. Szczególnie są na niego narażone osoby o jasnej karnacji oraz te, które posiadają na swojej skórze różnego rodzaju znamiona. Częściej atakuje on kobiety, jednakże należy zauważyć, że choroba ma znacznie cięższy przebieg u mężczyzn.

Jakie są objawy czerniaka?

Podstawową oznaką czerniaka są zmiany na skórze. Szczególnie groźne są ciemne plamy i znamiona o nieregularnych kształtach. Pozbycie się takiego nowotworu nie jest łatwe, stąd też najważniejszą rolę odgrywa tutaj profilaktyka. Jeżeli posiadamy znamiona na skórze, warto całkowicie zrezygnować z opalania (także w solarium). Wychodząc na zewnątrz warto stosować preparaty zawierające filtry o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Niepokojące są więc wszelkiego rodzaju zmiany na skórze, na przykład powiększenie się znamion bądź też zmiana ich kształtu czy koloru. Warto skonsultować się ze specjalistą, który może je obejrzeć za pomocą diaskopu lub skierować do chirurga, który usunie znamię. Wcześnie rozpoznany nowotwór jest całkowicie uleczalny. Niestety, czasami nawet po rozpoczęciu leczenia, czerniak nawraca. Warto pamiętać, że w przypadku czerniaka (tak jak w przypadku innych nowotworów) może dojść do przerzutów.

Czerniak – jak się go pozbyć?

Jeżeli czerniak zostanie wcześnie rozpoznany, wówczas chirurg usunie znamię wraz z częścią okalającej je tkanki. Gdyby okazało się, że zmiana na skórze jest duża, konieczna będzie biopsja węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej nowotworu. Jeżeli rozpoznane zostanie zaawansowane stadium czerniaka, stosuje się następujące metody leczenia:

  • chemioterapię – stosowanie cyklostatyków spowalniających namnażanie komórek nowotworowych;

  • radioterapię – uszkadzanie komórek nowotworowych za pomocą promieniowania elektromagnetycznego; zabieg ten jest bezbolesny, aczkolwiek wymaga wielu powtórzeń;

  • immunoterapię – pobudzenie układu odpornościowego (immunologicznego) do zwalczania komórek nowotworowych;

  • terapię celowaną – podanie leku celowanego molekularnie w celu zablokowania mechanizmów powstawania komórek nowotworowych.

W każdym przypadku to lekarz decyduje o zastosowaniu danego rodzaju terapii. Bierze on pod uwagę stadium nowotworu oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Czerniak to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Warto mieć tego świadomość szczególnie latem, gdy często przebywamy na słońcu. Brak odpowiedniej ochrony może narazić nas na poważne niebezpieczeństwo. O tym jak chronić skórę przez promieniowaniem słonecznym stosując naturalne środki, przeczytasz w najnowszym numerze magazynu „Dr Medicus”. Nie ryzykuj i już dziś sprawdź, czy nie jesteś narażony na rozwój tego nowotworu!