Chcesz wiedzieć, czy jesteś zdrowy? Spójrz na swoje paznokcie!

Mówi się, że nasze oczy są zwierciadłem duszy, a dłonie – wizytówką. Warto jednak pamiętać również o paznokciach, ponieważ to właśnie one są miernikiem naszego stanu zdrowia. Z ich wyglądu możemy wywnioskować, czy i co właściwie nam dolega.

Zły stan paznokci może wskazywać m.in. na choroby serca, płuc, wątroby, nerek, tarczycy czy jelit, być oznaką zakażenia lub stanu zapalnego, a także świadczyć o anemii, cukrzycy czy chorobie nowotworowej (nierzadko są też oznaką zaburzeń hormonalnych).

Wyczytaj chorobę z paznokci

Zmiany występujące na paznokciach mogą mieć różny charakter i dotyczyć kształtu, koloru lub struktury płytki.

Najłatwiej zauważyć przebarwienia lub nietypowy kolor. Przykładowo, jeśli przeważająca część płytki paznokciowej jest biała, a na koniuszku przebiega wąski, różowy pasek i do tego sama płytka jest nieprzezroczysta, to prawdopobnie cierpimy na schorzenie określane jako paznokcie Terry’ego.


Paznokcie Terry’ego

Jest ono świadectwem niewydolności krążenia, cukrzycy, marskości wątroby lub choroby jelita cienkiego. Pamiętajmy jednak przy tym, że takie objawy występują też u pacjentów dializowanych i osób starszych, u których nie są świadectwem choroby.

Żółte paznokcie mogą być wynikiem palenia papierosów, przyjmowania niektórych leków lub częstego malowania kolorowymi lakierami bez podkładu. Niestety, o wiele częściej są raczej świadectwem grzybicy, łuszczycy, bądź żółtaczki typu A lub B.

W przypadku paznokci, które są w połowie białe a w połowie różowe (lub ewentualnie czerwono-brązowe) mówimy o tzw. paznokciach Lindsaya. Najczęściej schorzenie to występuje u osób z chorobami nerek. Jest również właściwe dla osób dializowanych i pacjentów po przeszczepach nerek.


Paznokcie Lindsaya

Czarne paznokcie są przeważnie wynikiem urazu (wówczas pod płytką paznokcia pojawiają się niewielkie krwiaki), ale nie zawsze. Dobrze jest uważnie przyglądać się paznokciom w takim wypaku, ponieważ jeśli przebarwienia wędrują i nie znikają w miarę rośnięcia płytki mogą sygnalizować czerniaka złośliwego.

Białe, równoległe pasma przebiegające w poprzek paznokcia i tworzące półkola są znakiem szczególnym tzw. paznokci Muehrckego. Świadczą one o chorobach wątroby, stanach zapalnych nerek oraz niskim poziomie białek – albumin – w osoczu.


Paznokcie Muehrckego

Nie tylko kolor – zwróć uwagę na kształt

Paznokcie wypukłe lub pałeczkowate, które swoim kształtem przypominają szkiełko od zegarka (najczęściej towarzyszy im zgrubienie koniuszków palców) to zmiana wrodzona lub nabyta, która może być oznaką choroby nowotworowej, problemów sercowych, przewlekłych schorzeń płuc, chorób naczyniowych i zakaźnych.

Z kolei paznokcie wklęsłe (łyżeczkowate) informują o anemii, niedoczynności tarczycy lub chorobie wieńcowej. Jeśli wklęsłe paznokcie występują tylko na kciukach mogą sygnalizować nerwicę (wówczas są skutkiem wykonywania ruchów palcami na powierzchni kciuka).

Przerost płytki – jej zgrubienie, wydłużenie i skręcenie – określa się jako szponowatość.

Ta przypadłość nie jest spowodowana chorobą, występuje głównie u osób starszych. Najczęściej na jednym lub kilku paznokciach (płytka paznokcia przypomina szpony ptaka). W tym wypadku nie musimy się obawiać o nasze zdrowie.

Zmiany na paznokciach: co powinieneś o nich wiedzieć?

Poprzeczne zagłębienia znajdujące się na paznokciach, to tzw. linie beau. Są one wynikiem przejściowego zahamowania wzrostu paznokcia. Mogą też być oznaką cukrzycy lub schorzeń, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Sygnalizują zaburzenia krążenia i złe odżywianie (pojawiają się w wyniku niedożywienia). Czasem są następstwem urazu lub przyjmowanych leków.

Malutkie wgłębienia w płytce paznokciowej są znakiem łuszczycy, łysienia plackowatego lub sarkoidozy. Natomiast pionowe zgrubienia informują o prawdopodobnie niewłaściwej diecie, której skutkiem jest niedobór żelaza w organizmie. Z kolei łamliwe, suche i rozdwajające się paznokcie to oznaka deficytów witamin A i B.

Profilaktyka – dbaj o paznokcie i unikaj chorób

Mocne, gładkie i półprzezroczyste paznokcie są oznaką zdrowia. Jeśli nie możemy się nimi pochwalić, a dodatkowo zauważamy dziwne zmiany na powierzchni płytki (np. przebarwienia, bruzdy czy rozwarstwienia) warto skontrolować stan swojego zdrowia.

Na wszelki wypadek dobrze jest także zacząć profilaktycznie stosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne (znajdziemy je w świeżych warzywach i owocach, m.in. w pomidorach – posiadają cenne właściwości lecznicze, są źródłem wielu witamin i minerałów, w tym potasu, dzięki któremu paznokcie są mocne i nie rozdwajają się).

Jeśli to nie da żadnych efektów, to pomyślmy o wizycie u lekarza. Skierujmy się do dermatologa i poprośmy, by określił przyczynę problemu. Warto skonsultować diagnozę z kilkoma specjalistami.

Pamiętajmy też, że medykamenty, przepisywane przez lekarzy, nie zawsze wpływają korzystnie na nasze zdrowie – o tym, kiedy lek staje się śmiertelnie niebezpieczną trucizną przeczytasz w najnowszym raporcie magazynu „Dr Medicus”.

Warto uważnie przestudiować tę lekturę, ponieważ w codziennym życiu popełniamy wiele prostych błędów odciskających znaczące piętno na naszym zdrowiu. Nigdy nie jest za późno, by to zmienić, a pomóc może w tym tylko odpowiednia wiedza.

aaa

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego:

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport i dowiedz się:

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz?)

  • Jakie 9 niebezpiecznych błędów popełniasz przyjmując leki i które z nich mogą okazać się tragiczne w skutkach?

  • Jakie intrygi knują politycy głównych partii, aby ukryć fakt, że lekarze niepotrzebnie faszerują Cię lekami?