Błąd, za który zapłacisz zdrowiem

błąd chirurgiczny

Lekarze są tylko ludźmi i też popełniają błędy. Niestety, za ich pomyłkę to Ty lub ktoś z Twoich bliskich może zapłacić zdrowiem, a nawet życiem… Wielu poszkodowanych nie wie, jak postępować w takiej sytuacji. Nikt z nas nie chciałby zapewne, żeby ta wiedza kiedykolwiek mu się przydała, jednak warto, abyś znał przysługujące Ci prawa. Szczególnie, że ta wiedza może ocalić życie – Twoje lub Twoich bliskich.

Niestety, w Polsce nadal nie ma systemu rejestracji szkód i powikłań wynikających ze źle postawionej diagnozy, niewiedzy i niekompetencji. W efekcie wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób staje się ofiarami błędów lekarskich. Faktem jest jednak, że ostatnie zmiany prawa sprawiły, że do sądów trafia znacznie więcej wniosków o odszkodowanie. Pacjenci stają się bardziej świadomi i wiedzą, że za błąd lekarza należy im się rekompensata1.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za błąd lekarski?

Błędy medyczne dzielą się na dwa typy: pomyłki w diagnostyce (czyli nieprawidłowe rozpoznanie choroby u pacjenta) oraz błędy terapeutyczne – popełniane podczas leczenia farmakologicznego, zabiegów i operacji. W grupie największego ryzyka są pacjenci narażeni na:

  • błąd przy porodzie – jego skutki mogą być naprawdę dramatyczne, począwszy od ciężkiego upośledzenia funkcji życiowych dziecka, aż po zgon matki

  • zakażenie szpitalne – zdarza się, że personel szpitala nie wystarczająco przestrzega zasad higieny, hospitalizowani pacjenci są wówczas narażeni na poważne zakażenia, np. durem brzusznym czy gronkowcem

  • błąd chirurgiczny – również niesie za sobą wiele poważnych niebezpieczeństw, do których zaliczyć możemy m.in. wirusowe zapalenie wątroby, uszkodzenie nerek, żółtaczkę, rotawirusy.

W zależności od rodzaju błędu medycznego odpowiedzialność za szkody ponosi lekarz lub szpital. Regulują to szczegółowe przepisy prawa karnego i cywilnego. Osobie poszkodowanej przysługuje odszkodowanie, zadośćuczynienie lub renta. W najgorszych przypadkach, takich jak śmierci pacjenta – odpowiedzialny za ten błąd powinien pokryć koszty pogrzebu. Niestety, teoria to jedno, a rzeczywistość to co innego. Często zdarza się, że zarówno placówka, jak i lekarz nie czują się zobowiązani do naprawy swoich błędów i uchodzi im to na sucho. Pokrzywdzony pacjent (lub jego rodzina) zostaje z niczym, ponieważ nie wie jak walczyć o swoje prawa!

Nie pozwól, by kiedykolwiek Ci się to przydarzyło. Nie daj się skrzywdzić. Zajrzyj do najnowszego numeru miesięcznika medycznego Dr Medicus i dowiedz się, jak zabezpieczyć się na wypadek błędów lekarskich i walczyć o swoje, gdyby coś miało się stać.

Kliknij tutaj, aby uzyskać dalsze informacje

1. Dz. U. 2015 poz. 1163, Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta, 12.06.2015.