Banan – superbohater wśród owoców

Żółta skórka, biały słodki miąższ i charakterystyczne wygięcie – banany zna chyba każdy z nas. Codziennie widzimy je na sklepowych półkach, etykietach wielu produktów czy reklamach. Niestety, mimo to nadal bardzo rzadko sięgamy po ten owoc i czynimy go częścią naszej diety. A szkoda, bo dodanie zaledwie jednego banana do śniadania, miałoby kolosalny wpływ na nasze zdrowie.

Nic dziwnego, że są jedną z podstawowych części składowych posiłków dla sportowców – i to zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich. Mało kto z nas wie, że banany mają w swoim składzie aż trzy rodzaje cukru i masę błonnika. Oczywiście, dobrze kojarzymy ich słodki smak i wiemy, że kolor skórki decyduje o jego intensywności (im ciemniejszy, tym więcej cukru). Ale czy potrafimy powiedzieć jaki wpływ ma to na nasz organizm?

Niestety nie. A tak się składa, że jedzenie bananów może wspomóc nasze zdrowie na aż 9 różnych sposobów!

1. Zwalcza nadciśnienie

Wiele osób cierpi na nadciśnienie z powodu braku potasu i nadmiernego spożycia soli (o tym jak sól wpływa na nasz organizm przeczytasz tutaj). Potas wiąże sól i usuwa ją z organizmu. Jak wiemy banany to jedne z owoców o najwyższej zawartości potasu, właśnie dlatego regularne ich jedzenie w łatwy, szybki i przyjemny sposób pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się nadciśnienia spróbuj:

  • jeść jednego banana każdego ranka,
  • ograniczyć ilość spożywanej soli.

Tyle i tylko tyle powinno w zupełności wystarczyć, by już po kilku dniach zobaczyć pierwsze pozytywne efekty na ciśnieniomierzu.

2. Obniża poziom stresu

Jeśli Twoje życie obfituje w stresowe sytuacje, to potrzebne Ci są banany! Stres sprawia, że nasz metabolizm zaczyna pracować w inny niż dotychczas sposób. Przede wszystkim powoduje spadek poziomu potasu, który jest wypłukiwany z organizmu. Jedzenie banana każdego ranka i wieczora może pomóc uregulować ilość potasu, ale także doprowadzić serce do właściwego rytmu pracy oraz uzupełnić ilość wody w organizmie

3. Wspomaga zdrowie oczu

Banany zawierają także pewne ilości witaminy A. Witaminy, jak wiadomo, dosyć ważnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim zaś odpowiedzialnej za dobrą kondycję oczu. Każdego dnia w naszym ustroju potrzebna jest odpowiednio duża ilość witaminy A, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nocnej ślepoty, nie wspominając o codziennym, ostrym i precyzyjnym widzeniu.

Kobiety potrzebują około 700 mikrogramów witaminy A dziennie, mężczyźni zaś nawet 900 mikrogramów. Średniej wielkości banan jest w stanie zaspokoić około 1/7 zapotrzebowania tej witaminy dla kobiet i 1/9 w przypadku mężczyzn (posiada bowiem 10 mikrogramów witaminy A). Nie jest to może ilośc powalająca na kolana, jednak zdecydowanie warto wyrobić sobie nawyk jedzenia bananów przynajmniej dwa razy dziennie.

4. Przeciwdziała zaparciom i gazom

Banany zawierają specjalny związek zwany pektyną, który skłania ludzki metabolizm do usuwania z organizmu metali ciężkich i innych toksyn. Owoce te są również doskonałym probiotykiem, który intensywnie stymuluje proces trawienny. Oba te czynniki są kluczowe dla procesów metabolicznych, które zachodzą w dolnym odcinku jelita. Właśnie dzięki nim i skłonieniu jelit do pracy możliwe jest skuteczne zapobiegnie tworzeniu się dużej ilości gazów i szybszym wydostawaniu produktów przemiany materii poza ciało.

W środowisku dietetyków banany uważa się powszechnie (zwłaszcza w dużej ilości) za jeden z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających.

5. Pomaga w PMS

Banany są bogate również w witaminę B6. Tak się składa, że ma ona pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi i często pomaga zmniejszyć objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Jednym z istotnych działań witaminy B6 jest jej zdolność do skutecznego zmniejszania wzdęcia, niwelowania rozdrażnienia i łagodzenia nagłych zmian nastroju.

6. Przeciwdziała depresji

Banany zawierają związek zwany tryptofanem, który pomaga zwiększyć odczuwanie hormonu szczęścia – serotoniny. Chociaż zjedzenie banana nie wyleczy nikogo z depresji i nie zastąpi leków oraz pracy z psychologiem, to może stać się jednym z bodźców przyśpieszających wyjście na prostą.

7. Pomaga w utracie wagi

Jeśli uważasz, że masz problemy z nadmiarowymi kilogramami lub dostrzegasz u siebie nadmierne wahania wagi (np. ze względu na spożywanie dużych ilości słodyczy), to banany mogą być świetnym rozwiązaniem Twojego problemu. Tak się składa, że owoce te nie tylko zawierają błonnik i świetnie wpływają na przemianę materii (o czym już wspominaliśmy), ale również są bardzo słodkie i niezbyt kaloryczne.

Średnio jeden banan zawiera około 90 kalorii. To oznacza, że owoc ten można łatwo dopasować do każdego planu diety lub codziennego posiłku. Warto pamiętać również o tym, że banany posiadają łykowate włókna, które doskonale rozpuszczają się w wodzie. Co to oznacza dla osoby chcącej zrzucić kilogramy? Otóż pozornie nic, ale… ​​kiedy włókno trafia do przewódu pokarmowego, wchłania wodę i spowalnia trawienie. W rezultacie pokarm dłużej zalega w naszym układzie trawiennym, a my znacznie dłużej czujemy się syci i pełni – nie odczuwamy głodu.

Aby schudnąć warto spróbować jeść banany przed obiadem i kolacją. Włókna, o których pisaliśmy, powinny dać nam większe uczucie sytości i, w naturalny sposób, odwieść od najadania się do syta.

8. Wspomaga pracę serca

Jedząc codziennie rano bogate w potas banany, uzupełnisz w swoim organizmie poziom minerałów i elektrolitów. Kiedy dostaną się one do komórek, skutecznie pomogą w zarządzaniu poziomem wody w komórkach Twojego ciała. Pozwoli to utrzymać lepszą pracę całego ustroju, wzmocni organy i procesy zachodzące w Twoim ciele – w tym także te, odpowiedzialne za regulację szybkości bicia serca.

Niedobór potasu może powodować nieregularne bicie serca, być przyczyną palpitacji, migotania przedsionków i prowokować poważne problemy zdrowotne.

9. Pomaga w oczyszczeniu Twojego ciała

Najwięcej funkcji oczyszczających organizm przypisuje się zwyczajowo herbacie. Jest w tym sporo racji, chociaż trzeba mieć na względzie fakt, że nie każda herbata faktycznie nam pomoże. Biała, zielona, żółta, czerwona, czarna… wiedzieć która czemu, w jaki sposób i dlaczego się przysłuży to prawdziwy wyczyn. Podczas gdy filiżanka odpowiedniej herbaty nie zawsze jest pod ręką, z bananem jest dokładnie na odwrót.

Banan jest tylko jeden – zawsze żółty, lekko wygięty, słodki i posiadający wspaniałe właściwości detoksykacyjne. Dzięki niemu uda nam się oczyścić wątrobę, jelita i wspomóc serce.

Więcej na temat naturalnych sposobów leczenia i suplementacji przy pomocy owoców oraz warzyw dowiesz się z magazynu „Dr Medicus„. Znajdziesz tam ciekawe przepisy, zalecenia, diety i analizy, które pomogą Ci utrzymać zdrowie bez niszczenia wątroby lekami.