5 śmiertelnych chorób o niepozornych symptomach

Objawy śmiertelnych chorób.

Mówi się, że „paluszek i główka to szkolna wymówka” – jednak co jeśli boląca głowa czy brzuch oznaczają coś zdecydowanie poważniejszego? Bardzo dużo śmiertelnych chorób rozpoczynają niezwykle niepozorne symptomy. Przygotowaliśmy dla Was listę tych najgroźniejszych!

WŚCIEKLIZNA 

Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych symptomów mija od 10 dni do 2 lat. Najczęściej pojawia się zaraz po ugryzieniu przez chore zwierzę, dlatego w takich przypadkach wizyty kontrole u lekarza są koniecznością! Objawowe zakażenia wścieklizną kończą się śmiercią. Początkowo choroba zaczyna się od gorączki czy bólu głowy, dopiero później dochodzi do tego nerwowość, trudności z połykaniem śliny prowadzące do ślinotoku, skurcze czy napady drgawek.

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC

Często bywa wykrywana przypadkiem w trakcie wykonywania spirometrii, gdy pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy, że może być chory. Początkowo przebiega bezobjawowo, a następnie pojawia się przewlekły kaszel. Cierpi na niego bardzo wielu palaczy, ale ignorują ten objaw i palą dalej. Uważają, ze to nieodłączny skutek palenia papierosów. Niestety, gdy człowiek już zachoruje – oznacza to, że jest już za późno.

Drugą grupą poważnie podwyższonego ryzyka są osoby pracujące w zapylonych miejscach, powinny być one pod stałą opieką lekarską i regularnie wykonywać badania. Ze względu na zwężenie dróg oddechowych choroba ta prowadzi do niewydolności oddechowej – co skutkuje śmiercią. Z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc można żyć przez lata i istnieje możliwość, że nie przez długi czas w ogóle się nie ujawni. Niestety, prawda wygląda tak, że jest ona czwartą najczęściej występującą chorobą wywołującą śmierć na świecie.

 

AIDS

Rozpoczyna się od objawów typowych dla różnych infekcji – bóle mięśni i stawów, zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych lub gorączka. Występują one, choć nie zawsze, pomiędzy 3 a 6 tygodniem od zakażenia wirusem HIV. Osłabienie układu odpornościowego wpływa na większą możliwość zarażania się innymi chorobami i cięższego ich przeżywania. W wielu przypadkach prowadzi to do śmierci.

NOWOTWORY

Rozpoczynają się zazwyczaj od objawów typowych dla grypy – bóle głowy, mięśni, zmęczenie czy podwyższona gorączka. Towarzyszy temu złe samopoczucie, które najrzadziej kojarzone jest z poważnymi chorobami, a częściej z sytuacjami losowymi w naszym życiu. Ważne jednak jest to, że nigdy nie należy go lekceważyć, bo często może być to sygnał mówiący o ciężkim schorzeniu. Niestety drogi leczenia nowotworów, zwłaszcza tych złośliwych są długie i męczące.

GRUŹLICA

Początkowo objawia się gorączką, bladością i szybszym męczeniem się. W kolejnych etapach rozwoju, w przypadku gruźlicy płucnej (najpopularniejsza odmiana) występują bóle w klatce piersiowej, krwioplucie oraz przewlekły kaszel. Wg WHO w 2011 roku gruźlica była drugą (tuż po AIDS) przyczyną zgonów na świecie.

Warto nie lekceważyć niektórych objawów i nie traktować każdej choroby jako przeziębienie czy grypę. Czasem rezygnując z wizyty u lekarza możemy ominąć jedyny moment kiedy można sobie jeszcze jakoś pomóc. Dbajmy o zdrowie i regularne badania, bo później może być tylko za późno…

Więcej na temat śmiertelnych chorób i sposobu ich wykrywania dowiesz się w magazynie Dr Medicus.